• JESIENNE MUZYKOWANIE

     • Przyjemne ciepło słoneczne, barwne liście, szum wiatru podczas jesiennych spacerów wprowadziły nas w cudowny nastrój. Aby dłużej pozostać w tak wspaniałym nastroju dzieci z klas 0a i 0b wysłuchały koncertu instrumentalnego przygotowanego przez uczniów Szkoły Muzycznej w Dydni. Korzystając z okazji zwiedziły szkołę i poszczególne sale lekcyjne. Niektórzy wykazali się wiedzą na temat instrumentów muzycznych.

      J.K.

     • Edukacyjna Sieć Antysmogowa

     • Jakość powietrza miernikiem stanu naszego zdrowia!

      Szkoła Podstawowa im. Świętej Królowej Jadwigi w Dydni weszła w skład Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Na dziedzińcu szkoły zamnotowana została stacja, która informuje o jakości powietrza.

      Informacje ze strony internetowej Edukacyjnej Sieci Antysmogowej.

      (...)

      Nie ma bardziej uniwersalnej sprawy niż powietrze – potrzebujmy go wszyscy, aby żyć, zdrowo się rozwijać, realizować swoje pasje. Niestety, gdy powietrze, którym oddychamy, jest zanieczyszczone, stopniowo zaczyna wpływać negatywnie na nasze zdrowie. A długotrwałe przebywanie w okolicy narażonej na smog to ryzyko wielu nawet bardzo poważnych chorób.

      Edukacyjna Sieć Antysmogowa, to projekt, w którym wspólnie działamy na rzecz poprawy jakości powietrza. Tworzymy sieć zaangażowanych szkół i przedszkoli, która stopniowo obejmuje obszar całej Polski. Edukujemy dzieci i dorosłych po to, abyśmy jak najszybciej wszyscy mogli oddychać czystym powietrzem.

      Dzięki różnorodnym materiałom edukacyjnym przeznaczonym dla dzieci i dorosłych każdy uczestnik projektu ESA poszuka odpowiedzi na trzy główne pytania:

      • Skąd bierze się smog?
      • Jak wpływa na nasze zdrowie?
      • Co każdy z nas może zrobić dla poprawy jakości powietrza?

      Budowanie świadomości to złożony proces, dlatego wykorzystujemy w nim liczne narzędzia: mierniki, wyświetlacze i tablice informacyjne w szkołach, treści zamieszczane na stronie internetowej esa.nask.pl oraz kursy i e-lekcje dostępne na platformie e-learningowej eduESA.

      Stale rozbudowywane zasoby eduESA to:

      • interaktywne zajęcia i e-lekcje dla wszystkich poziomów edukacyjnych;
      • materiały szkoleniowe dla nauczycieli, w tym filmy i prezentacje;
      • testy i certyfikaty dla uczestników kursów.

      Nowoczesne narzędzia cyfrowe to integralna część projektu ESA. Dzięki nim pomagamy szkołom w rozwijaniu i doskonaleniu kompetencji cyfrowych uczniów!

      (...)

      Opr. P. Szul na podstawie : O projekcie - Edukacyjna Sieć Antysmogowa (nask.pl)

     • Laboratoria przyszłości - elektroniczny mikroskop

     • Przyszłość nauki, to rozwój nowoczesnych technologii!

      Pokonujemy bariery skali. Technologia wspomaga edukację.

      Szkoła Podstawowa im. Świętej Królowej Jadwigi w Dydni korzysta ze sprzętu zakupionego ze środków programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie na lekcjach biologii korzystają z nowoczesnego mikroskopu, który umożliwia przejście z obserwacji makro do świata mikro. Powiększenie optyczne mikroskopu wzbogacone jest o wielokrotny zoom kamery, która tworzy i przesyła cyfrowy obraz do 11 calowego monitora, interaktywnego telewizora lub poprzez projektor multimedialny wizualizuje obraz preparatu na dużym ściennym ekranie. Protisty, aparaty szparkowe, budowa komórek, struktura tkanek oraz wiele innych zakrytych przed okiem ucznia ciekawostek biologicznych jest w zasięgu każdego ucznia w nowoczesnej edukacji w naszej szkole.

      Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwola uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

      Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

      Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

      W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymały wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w  kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. 

      Opr. P. Szul na podstawie Materiały do pobrania - Laboratoria Przyszłości - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

     • MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

     • W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest promocja działań podejmowanych przez bibliotekę szkolną oraz zwiększenie zainteresowania książkami. W tym roku świętujemy pod hasłem „Czytanie dla pokoju”.

      Z tej okazji dnia 24 października 2022 roku biblioteka szkolna gościła uczniów klasy trzeciej wraz z Paniami: Moniką Krowiak i Bożeną Pelczarską-Klimowicz. Goście poznali Elę – bohaterkę książki pt. „Czy wojna jest dla dziewczyn?”. Nauczyciel bibliotekarz przedstawił losy bohaterki i przypomniał też znaną uczniom Asiunię – postać z utworu Joanny Papuzińskiej. 

      Na koniec uczniowie wysłuchali utworu ZoZi pt. „Czy wojna jest dla dziewczyn?”. Piosenka utwierdziła wszystkich w przekonaniu, że wojna nie jest ani dla dziewczyn, ani dla chłopców, ponieważ wyrządza zło wszystkim.

      T.G.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Świętej Królowej Jadwigi w Dydni
   • Dyrektor - tel. 13 43 034 80
    Sekretariat
    tel. 13 43 034 80
    tel. 13 43 035 30
    tel. 13 43 035 32
    tel. 13 43 035 50

    Sekretariat czynny: Pn. - Pt. w godz. od 7.00 do 15.00
   • SZKOŁA PODSTAWOWA
    im. Świętej Królowej Jadwigi w Dydni
    36 - 204 Dydnia 221
    Poland
   • https://spdydnia.pl
  • Logowanie